A tűzifáról általában:
A tűzifa, mint hasznos, illetve a tűzifa mint haszontalan anyagról egy gondolat. Sokan panaszkodnak amiatt, hogy a tűzifa nagyon szennyezi a környezetet, sok CO2-t bocsát ki az égés során. Nos, mi ennek pont az ellenkezőjét tapasztaljuk, hiszen ha a fát elégetjük, akkor csak annyi szennyező CO2-t bocsát ki, amennyit a fa élete során felhasznált, és elraktározott. Tehát a tűzifa használatával nem emelkedik a levegő, és légkör CO2 szintje, hiszen a tűzifa elégetése során keletkező CO2 csak visszakerül a természetbe, tehát egy körfolyamat része. Ilyen megfontolásból a tűzifa kevésbé szennyezi a környezetét, mint pl. a nehéz szénhidrogénnel történő fűtés.
A tűzifa hagyományos tüzelőanyag, hiszen a természet "termeli", és már az őskorban is használták.
Sokszor halljuk a következő mondatot: "Az akác a legjobb tűzifa..." Megcáfolhatatlan tény, hogy az akác, mint tűzifa kiváló, hiszen könnyen gyullad, és nagyszerűen ég. De... Kérdés, hogy amikor tűzifát választunk magunknak, akkor milyen szempontok szerint tesszük azt. Mielőtt eldöntjük, hogy milyen tűzifát vegyünk, gondoljuk el, hogy milyen célból vesszük. Hiszen, ha az a célunk, hogy elsősorban látványtüzeljünk, akkor az akác verhetetlen. Ha fűteni akarunk, akkor az akácfa természetesen szintén nagyon jó, de a tölgy, bükk, gyertyán jobb. Erősebb parazsat tartanak, bár azok a tűzifák (tölgy, bükk, gyertyán) nem égnek olyan szép lánggal. Tehát komoly dilemma tűzifát vásárolni, de az mi véleményünk az, hogy vegyesen kell venni, de ezzel nem azt mondjuk, hogy mindenféle fát vegyesen! Hanem azt, hogy ha fűteni kell a tűzifa, akkor a tölgy, bükk, gyertyán mellé, valamennyi akácot is érdemes vásárolni. Az akáccal nagyon könnyű begyújtani, a többivel pedig jól lehet fűteni.
Minden tűzifára igaz, hogy TILOS nylonfóliával légmentesen letakarni, mert nem szellőzik, és emiatt bepenészedhet. Nem előnyös ha a tűzifa nem szellőző helységben kerül tárolásra, illettve, ha a tűzifa vizesen kerül kiszállításra, és úgy van szorosan összerakva nem szellőző helyen.
Ha elázik a tűzifa, és mindegy, hogy rönkfáról, kugliról, vagy hasított tűzifáról beszélünk, akkor az egyáltalán nem probléma, még ha sokan ezt is gondolják, hiszen a fa / tűzifa csak kívülről ázik el, csak a kéreg és a háncs rész, ami nagyon gyorsan meg is szárad. Ebben az esetben célszerű a következő napi adag tűzifát bekészíteni a kandalló mellé.
A tűzifa a legkisebb ráfordítást igénylő tüzelőanyag. Azt, hogy a különböző választékfajták melyike lesz a legelterjedtebb, a piacon megjelenő tüzelőberendezések alapanyagigénye fogja meghatározni. Hiszen a kandallóban is lehet használni a tüzelőanyagok közül a fabrikettet is, és persze a tűzifa is kiválóan használható. Jelenleg még a tűzifa van jobban elterjedve. Ez persze érthető, hiszen a tűzifa használata még mindig sokkal látványosabb tüzelést tesz lehetővé, míg a fabrikettel is tökéletesen lehet tüzelni, de nem tesz lehetővé igazi látványtüzelést, viszont kiválóan ég, és nagyszerűen lehet vele fűteni. A tűzifa pedig amellett, hogy nagyszerűen ég, remek látvány is.
Fűtőértéke élőnedves állapotban 6.8 MJ/kg
Nedvességtartalma (élőnedves) 38-45%
Nedvességtartalom (légszáraz) 25-30%
Hamutartalma tiszta tűzifa esetében 0,2%
Hamutartalma (erdei apríték) 2-3.5%
Az adatokban mutatkozhatnak eltérések, mivel a tűzifát befolyásolja a növekedés helye, a talaj minősége, a megért kor, a vágási idő, a száradás helye, ideje, és a tárolás helye is.
Az egyik legelterjedtebb tűzifa: Akác
Az akác, avagy a Fehér akác (Robinia pseudoacacia L) , igen sok országban egyszerűen csak akácfának nevezik, mely tévedésre is adhat okot, mert sokan összetévesztik a szubtrópusi, és trópusi vidéken élő valódi (Acacia nemzetség) akácfajokkal.
Jellemzői : 20-25 méter magasra nő, a növekedés általában 25 év után erősen lecsökken, így a 25-40 éves állományokat kitermelik. Zárt, homogén állományban, aránylag egyenes, hengeres törzset fejleszt.
Az akác kiváló tűzifa, rendkívül könnyen gyullad, szép lánggal ég, jó vele tüzelni, nem érzékeny a tárolásra, hiszen vizesen is begyullad. Mint tűzifa, ezt a tulajdonságát igen sokra becsüljük. Íme néhány adat az akácról.
Sűrűsége:
-abszolút szárazon: 540-870 (kg/m3)
-légszárazon (kb. 12% nedvesség) : 580-900 (kg/m3)
-élőnedvesen: 800-950 (kg/m3)
Fűtőértéke: 17-19 MJ/kg ( kísérletek során)
Átlagos körülmények között: 6-9 MJ/kg
Keményfa kandallófa:
Gyakorlatilag a tűzifáknak két nagy csoportját különböztetjük meg, a "puhafát" és a keményfát. A puhafa kategóriában olyan fajták vannak, mint pl. a NYÁR, amely tüzelésre kevésbé használható, és még az egyre jobban terjedő ÉGER is csak "félkeményfa", a keményfák közé pedig az AKÁC, TÖLGY, BÜKK, CSER, GYERTYÁN fajtákat soroljuk, melyből általában a legszárazabbat szállítjuk, de bármelyiket kérheti vegyesen is, illetve "tisztán".
Tölgy (Quercus): A bükkfafélék családjába tartozik, nagyon sok alfaja létezik, ezek közül több hazánkban is megtalálható. Kiváló tüzelőanyag, de csak szárítás után, vagy hosszabb száradási idő elteltével.
Nagy parazsat tart, és magas fűtőértéke van.
Bükk (Fagus) : Alapvetően, az északi mérsékelt égöv lombhullató erdeiben elterjedt nemzetség, a közönséges bükk. A Magyar középhegységben 600 m fölött az erdők egyik meghatározó fája. Törzse sima, szürke. A bútorgyártás kedvelt alapanyaga, bár nem időjárásálló, külső térben gombák és rovarok is károsíthatják.
Kiváló tűzifa, nagy parazsat tart, magas fűtőértéke van.
Gyertyán (Carpinus): A nyírfafélék családjába tartozó növénynemzetség. A gyertyán fája igen szilárd és kemény, nehéz vele dolgozni. Keménysége miatt azonban szerszámnyélnek, kocsikeréknek is kiváló.
Keménysége miatt kiváló tűzifa, magas fűtőértéke van, és kiváló parazsa.